Narodziny mocy

Wystawa fotografii porodowej Agnieszki Mocarskiej

4-7 lipca 2019 r.

Festiwal Mama Gathering, Dolina Baryczy

o mnie

Nazywam się Agnieszka Mocarska. Jestem fotografką, redaktorką, mamą czworga dzieci i trzech kotów.

Po latach zawodowego romansu ze słowem pisanym odkryłam w sobie miłość do fotografowania. Wypowiedź fotograficzną traktuję jako formę istnienia. Staram się fotografować to, co mnie porusza i angażuje, niektóre tematy były mi bliskie, zanim w ogóle sięgnęłam po aparat.

Od 2018 r. realizuję fotograficzny projekt na temat porodu, marzę, by stał się on tematem powszechnym i oswojonym, a nie przerażającym i spychanym za granicę brudnego i wstydliwego doświadczenia.

o wystawie

 „Narodziny mocy” to artystyczny projekt o porodzie. U jego źródła leży przyczyna bardzo osobista – tęsknota. Gdy kilka lat temu zaczęłam rodzić bliźniaczki, nie mieliśmy głowy do tego, by zadzwonić po umówioną fotografkę. Bardzo tęsknię za zdjęciami, które wówczas nie powstały, a mogły… Tęsknota ta nasilała się, a w trzecie urodziny dziewczynek zdecydowałam, że sama zrobię te zdjęcia.

Od tamtego czasu towarzyszę rodzącym parom z aparatem fotograficznym. Na poród patrzę jak na spektrum. Podczas niego pojawia się wiele emocji, których nie da się wywołać w studio fotograficznym: wściekłość, żal, zniechęcenie, ból, powątpiewanie, nadzieja, ufność, niedowierzanie, radość, wreszcie i szczęście, nieskończone i niewiarygodne.

 Osoby przed doświadczeniem prokreacji nie mają pojęcia, co je spotka. Ciężarne pary z dużym prawdopodobieństwem usłyszą od przyjaciół straszne i krwawe opowieści porodowe. Ina May Gaskin pisze tak:

„Najlepszym znanym mi sposobem na oparcie się przerażającym historiom jest słuchanie lub czytanie takich, które nas wzmacniają. Mam na myśli historie, które zmieniają cię, gdy ich słuchasz lub je czytasz, ponieważ osoba snująca opowieść uczy cię czegoś nowego lub pomaga spojrzeć na coś z zupełnie innej perspektywy”.

 

„Narodziny mocy” to jest właśnie taka historia.

 

Zdjęcia z wystawy „Narodziny mocy”

Kiedy?

4-7 lipca 2019 roku.

Gdzie?

Festiwal Mama Gathering

Dolina Baryczy

Info

mocarska.pl

Nabór do projektu

Jesteś w ciąży? Dołącz do projektu fotograficznego. 

Chcę poznać szczegóły